Sport AZI

Victorie pentru FCSB în primul meci oficial

12 iulie 2019  14:30| Sport | Sport & Divertisment

Echipa FCSB a învins, la Giurgiu, formaţia moldoveană Milsami Orhei, cu 2-0, în prima manşă a turului I preliminar al Ligii Europei.

Florin Tănase a fost omul meciului. El a deschis scorul în minutul, cu un şut frumos de la marginea careului. Apoi, Cristea a fost blocat în drumul spre gol. Acelaşi Tănase a reuşit dubla în actul secund (56). Hora şi Man au mai lucrat la faza superbă de gol. Apoi, Nedelcu a fost şi el aproape să înscrie, dar Chirinciuc a fost pe fază. Cu 20 de minute înainte de final, echipa lui Andone a rămas în inferioritate numerică. Filip a primit două cartonaşe galbene în zece minute. Chiar şi în zece oameni, tot roş-albnaştrii au fost mai periculoşi. Ovidiu Popescu şi Florinel Coman au ratat ocazii uriaşe, iar FCSB - Milsami s-a încheiat 2-0. Returul va avea loc joia viitoare, la Orhei.

După mai multe intrări dure asupra lui, Dennis Man a cerut schimbare în minutul 78. Bogdan And one, tehnicianul roș-albaștrilor, şi l-a înlocuit cu Ovidiu Popescu. Nu doar accidentarea lui Man i-a dat bătăi de cap lui Bogdan Andone. Introdus în minutul 61, în locul lui Răzvan Oaidă, Lucian Filip a rezistat pe teren doar 11 minute. Mijlocașul roș-albaștrilor a văzut în decurs de 8 minute două cartonașe galbene şi nu va juca în retur.

„Este o victorie importantă. Este primul. Întodeauna primul meci este mai dificil. Sperăm să o ţinem pe aceeaşi linie, cu victorii şi să creştem de la meci la meci. Ne simţit cât de cât, dar mai avem mult de lucrat şi cu siguranţă vom creşte de la meci la meci. (n.r. despre faptul că a început mijlocaş stânga, dar a fost pe tot terenul) Mister a vorbit cu mine, mi-a zis că acolo încep, dar eu mai multă libertate să merg în toate zonele terenului şi să cer mingea”, a declarat Florin Tănase după meci. Jucătorul a fost întrebat şi dacă mai speră la naţională, în condiţiile în care ultima oară n-a fost convocat. „Nu-mi doresc să fiu un favorit al selecţionerului, ci să ajung acolo prin evoluţiile mele”, a mai spus el.